Hazırlık Atlama Sınavına AmericanLIFE İle Hazırlanın,

Dil Sınavını Kolayca Atlayın!

Sevgili Öğrenciler,
AmericanLIFE Dil Okulları olarak birçok kez üniversitelerin hazırlık atlama sınavına öğrenci hazırlamış ve başarılı olmuş bulunmaktayız. Bu yıl da sizleri hazırlık atlama sınavına hazırlamak için gerekli tüm çalışmalarımızı tamamlamış bulunmaktayız. Hazırlık atlama sınavını geçmeniz için en az B1 / B2 seviyesindeki eğitim altyapısına sahip olmanız gerekmektedir. Eğer bu seviyelerde iseniz maksimum 50 ders saatlik sınava hazırlık eğitimi yeterli olacaktır. Bu seviyelerin altında iseniz öncesinde altyapı eğitimi verilebilmektedir. Hazırlık Atlama Sınavı eğitimimiz hem maddi hem de zaman açısından size tasarruf ettirecek niteliktedir.

KAZANÇ TABLOSU
AmericanLIFE Hazırlık Atlama Eğitimi50 ders saati özel ders3.000 TL -6.500 TL arasında değişmekte
Üniversitelerin Ortalama Yaz Okulu Harçları6-8 hafta grup dersi15.000 TL – 30.000 TL arasında değişmekte
Üniversitelerin Hazırlık Sınıfı Harçları2 dönem ( 8 ay )40.000 TL – 70.000 TL arasında değişmekte

 

Proficiency / Hazırlık Atlama Sınavı Nedir?

İngilizce eğitim veren üniversitelerin lisans eğitimlerine başlamadan önce öğrencilerin yabancı dil düzeylerini ölçtükleri seviye belirleme sınavına denir.

İngilizce yeterlilik (proficiency) sınavını geçenler hazırlık sınıflarında İngilizce eğitimi görmeden doğrudan bölüm derslerini almaya başlarlar. Sınav geçilemediği taktirde alınan puana göre öğrencilerin seviyeleri belirlenir ve 1 sene boyunca İngilizce hazırlık eğitimi alırlar. Sene sonunda tekrar bu sınava girerler ve yeterlilik kazanmışlarsa lisans eğitimine başlayabilirler.

Her üniversite İngilizce yeterlilik (proficiency) sınav sorularını kendisi hazırladığı için sınav bölümlerinin belli bir standardı bulunmamaktadır. Ancak genel olarak bu sınav; okuma, yazma, dinleme ve konuşma bölümlerinden oluşmaktadır. Kelime ve gramer bilgisi, okuduğunu anlama, başka bir dilde ifade yeteneklerinin derecelendirdiği yeterlilik sınavında bazı üniversiteler konuşma testi uygulamazlar. Öyle ki dinleme testini sınav kapsamından çıkaran okullar da bulunmaktadır.

Üniversitelerin yeterlilik sınavları arasında zorluk derecesinde de farklılıklar görülmektedir. Bazı üniversitelerin bölümlerinde %100 İngilizce eğitimi verilirken diğerlerinde bu oran %30 seviyesine düşmektedir. Tamamen İngilizce eğitim verilen üniversiteler öğrencilerin lisans eğitiminde zorlanmaması adına yeterlilik sınavını zor hazırlayarak baştan gerekli önlemi alırlar.

Proficiency / Hazırlık Atlama Sınavı’na  kayıt yaptırmak isteyen kişilerin izlemesi gereken prosedürler değişmektedir. Üniversiteler bu sınavı kendi ihtiyaçlarına göre düzenledikleri gibi sınav sürecini de kendileri yönetirler. Her üniversite sınav duyurusunu kendi internet sitesinde yapar ve öğrencilerin üniversiteye kayıt yaptırdıktan sonra bu duyuruları dikkatle takip etmeleri gerekir.

Üniversitelerin yeterlilik sınavını açıklama süreleri, sınav prosedürleri gibi değişebilir. Genellikle 2 hafta içerisinde açıklanır ve çok fazla ertelenmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

Proficiency / Hazırlık Atlama Sınavı’nın en büyük avantajı sene kayıplarını engellemesidir. Bu sınavda başarılı olan öğrenciler lisans eğitimlerine doğrudan başlayabilirler ve sene kaybı yaşamadan eğitim hayatlarına devam edebilirler.

Proficiency / Hazırlık Atlama Sınavı ne sıklıkla yapılacağı da üniversitelerin kendi inisiyatiflerindedir. Genel olarak her dönem başı 1 kere sınav düzenlenir, fakat yaz okulu düzenleyerek dönem sonunda da bu testi düzenleyen üniversiteler vardır.

Her üniversite proficiency sınav puanlamalarını ve sınav bölümlerinin yüzdelik oranlarını sınav öncesinde belirler. İngilizce yeterlilik (proficiency) sınavına giren öğrenciler aynı puanlama sistemi dahilinde değerlendirilirler.  Tüm seviyelerin puanları ve muafiyet puanı üniversiteden üniversiteye değişebilir. Sınav duyurusu detaylarında bu bilgilere ulaşmak mümkündür.

Kurumumuz uzman kadrosu; yabancı dil eğitiminin içeriğine uygun olarak özgün müfredat ve metotlar geliştirir. Böylece kısa zamanda maksimum fayda ve amaç odaklı bir program ile eğitim verir.

Ayrıntılı bilgi ve randevu için eğitim danışmanlarımıza ulaşabilirsiniz… 

DETAYLI BİLGİ İÇİN SİZİ ARAYALIM?