fbpx

Hazırlık Atlama – Muafiyet Sınavı

Hazırlık Atlama – Muafiyet Sınavı Nedir ?

Yüksek öğrenime geçiş sınavı ile iki ya da dört yıllık bir programa kayıt hakkı kazanan öğrencilerin İngilizce yeterlilik düzeylerini ölçerek, hazırlık sınıfını okumaksızın direkt 1. Sınıftan eğitimlerine devam etmelerine olanak sağlayan bir sınavdır.

Hazırlık atlama (Proficiency) sınavını geçebilmek için üniversite tarafından düzenlenen sınavdan geçerli puan almak gerekmektedir. Geçerlilik skoru üniversiteye göre değişiklik göstermektedir.

Birçok üniversitenin eğitim dilinin İngilizce olması ya da pek çok bölümde İngilizcenin zorunlu olması sebebi ile birçok üniversite, seviye tespit sınavı uygulamaktadır.

Hazırlık Atlama – PROFICIENCY- nasıl bir sınav’dır ?

Öncelikle belirtmek gerekir ki; standardize edilmiş bir sınav değildir, yani her üniversite kendi standartlarına göre yeterlilik istemektedir. Yani Ege Üniversitesinin uyguladığı sınav ile ,İstanbul Üniversitesinin uyguladığı sınav ile eş değildir.

Bu nedenle; bir üniversite dinleme becerisini test eder iken, diğeri bir üniversite bu beceriyi sınav kapsamına almayabilir.

Hazırlık Atlama – Muafiyet-Sınavı Ne zaman yapılır ?

Sınav tarihleri üniversiteden üniversiteye değişiklik göstermektedir. Ancak tüm üniversiteler hazırlık atlama sınavını, üniversite sınav sonuçları belli olduktan sonra yapmaktadırlar.

Hazırlık Atlama- Muafiyet-Sınavı konuları ?

Genel olarak sınav içerikleri, Grammar, reading, writing, listening ve speaking bölümlerinden oluşmaktadır.

TOEFL – IELTS gibi standardize edilmiş bir sınav olmadığından, yukarıdaki konular da sınavı yapan üniversiteye göre değişiklik göstermektedir.

Hazırlık Atlama- Muafiyet-Sınavına girmek zorunlu mudur?

Sınav zorunlu değildir, ancak; sınavda başarılı olan öğrenciler hazırlık sınıfından muaf olacaklardır. Bu demektir ki, eğitim maliyetinin bir yıllık tutarı cebinizde kalacaktır. Özellikle de vakıf üniversitelerinin yıllık ücretleri dikkate alındığında, kısa sürede ve küçük bir bütçe ile önemli bir tasarrufa gidebilirsiniz.

Hazırlık Atlama – Proficiency- sınavında neden American LIFE Kocaeli İzmit?

Sınav İngilizcesi konusunda uzman, yetkin ve deneyimli bir kadroya sahiptir.

Dikkatinizi Çekebilir  İzmit'in en çok tercih edilen ingilizce kursu

Farklı kişi ve kurumların ihtiyaçlarını dikkate alarak yapılandırılmış eğitim gruplarını yeterli sayıda deneme sınavı ile destekler.

Okuma, yazma, konuşma ve dinleme bölümlerinde sınavda çıkabilecek başlıklar üzerinde bol pratik çalışma ile öz güveninizi pekiştirerek sınava hazır hissetmenizi sağlar.

Eğitim dışı zamanlarda Club sınıflarında İngilizce etkinlik ve pratik çalışma olanakları.

DETAYLI BİLGİ İÇİN SİZİ ARAYALIM?Bir önceki yazımız olan İzmit'in en çok tercih edilen ingilizce kursu başlıklı makalemizde American LIFE Kocaeli İzmit, IELTS ya da TOEFL ve İngilizce Kursu hakkında bilgiler verilmektedir.

Siz de fikrinizi belirtin