TBD Bilişim Günleri Konferansı

AmericanLIFE ve Kastamonu Üniversitesi Robotik Kulübü desteği ile düzenlendi.

Bilişim Günleri Etkiliği 14 Ekim 2019 Pazartesi günü Bilgehan Bilgili Merkez Kütüphanesi Büyük Salon’da gerçekleştirildi. Bilişim ve Girişimcilik konulu konferans da alanında uzman bir çok katılımcı Kastamonu Üniversitesine geldi.

Programın açılış konuşmasını Robotik Kulübü Başkanı Samed Eser yaptı. Açılış konuşmalarından ikincisi programın paydaşlarından American Life Dil Okulları yöneticisi Ayşegül Karaahmet tarafından gerçekleştirildi. Karaahmet konuşmasında üniversitemizle birlikte çeşitli etkinlikler düzenleyerek öğrencilerimizin farklı konularda yetkinliklerini arttırmak istediklerini belirterek, talep durumuna göre farklı konularda birçok etkinliğe birlikte imza atabileceklerini belirttiler.

Açılış konuşmalarının ardından; Türkiye Bilişim Derneği yöneticileri onur konuşmalarını gerçekleştirdiler. Türkiye Bilişim Derneği İstanbul Şube Başkanı Deniz Tiryakioğlu Türkiye Bilişim Derneği İstanbul Şubesi’nin Bilişim alanına yönelik faaliyet ve çalışmaları hakkında bilgiler verdiler. Türkiye Bilişim Derneği Genel Başkanı Rahmi Aktepe ise; “Bilişim ve Türkiye” temalı bir konuşma gerçekleştirdiler. Türkiye Bilişim Derneği Genel Merkezi’nde yürütülen faaliyetler ve çalışmalar hakkında bilgi veren Genel Başkan Rahmi Aktepe Kastamonu Üniversitesi öğrencilerinin bilişim alanında düzenleyecekleri her faaliyette dernek olarak yanlarında olacaklarını belirterek, eğitim faaliyetlerini takip ederek, katılım sağlamaları konusunda öğrencilerimize tavsiyelerde bulundular.

Onur konuşmalarının ardından konferans konuşmalarına geçildi. Konferansın ilk konuşmasını Fütürist ve B-Wise Kurucu Ortağı Sayın Cenk Tezcan gerçekleştirdi. Cenk Tezcan “Geleceğin Meslekleri ve Gelecek Tasarımı” konusunda bilgiler vererek, özellikle Bilişim alanında gençlerin etkin, yetkin ve üretken olmaları gerektiğini belirtti.

Konferansın ikinci konuşması; Atılım Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Ziya Karakaya tarafından gerçekleştirildi. Dr. Öğr. Üyesi Ziya Karakaya “Yapay Zekâ ve Dijital Dönüşüm” konularında bilgiler vererek, yapay zeka ile insanı mukayese eden bir çok sistemi örneğiyle yararlı bir sunum gerçekleştirdiler.

Konferansımızın üçüncü konuşması TÜRKKEP Yönetim Kurulu Başkanı Kurtuluş Nevruz tarafından gerçekleştirildi. Kurtuluş Nevruz “Girişimcilik” hakkında özel bilgiler verirken, yerel imkanların kısıtlı olmasından şikayet edilmemesi gerektiğini, en büyük başarıların zorluklar, yokluklar içerisinden çıktığını, hedefe ulaşmak için ulaşılması gereken tek gerçeğin, çok çalışarak, bıkmadan usanmadan denemek olduğunu belirttiler.

Konferansımızın dördüncü konuşması; Melek Yatırımcı ve Trangels Kurucu Ortağı Hüseyin Karayağız tarafından gerçekleştirildi. Hüseyin Karayağız; “Girişimcilik ve Melek Yatırımcılık” hakkında bilgiler vererek, bir girişimin ticarileşmesi noktasında dikkat edilmesi gereken hususları katılımcılara aktardı.

Konferansın son konuşması Defterhane Blokzinciri CEO’su Sayın Cemil Şinasi Türün tarafından yapıldı. Cemil Şinasi Türün; “Blockchain Teknolojisi ve Yeni Finansal Sistemler” konularında katılımcılara detaylı bilgiler verdiler.

Cumhurbaşkanlığı Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurul Üyesi Dr. Osman Coşkun ve Aselsan Uydu Sistemleri Müdürü Ali Yazıcı ülkemizin içinde bulunduğu özel durum nedeniyle resmi izinlerinin kaldırılması nedeniyle konferansa katılamadılar.

Konuşmaların tamamlanmasının ardından tüm katılımcılara ve programda emeği geçenlere plaket takdim edildi. Katılımcılarla birlikte hatıra fotoğrafları çekilmesinin ardından program sona erdi. Programda emeği geçen herkese teşekkür ederiz.