HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU YABANCI DİL HAZIRLIK SINAVI

Bu yazımız size Hacettepe Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu Yabancı Dil Hazırlık Sınavı sürecinde yardımcı olacak ve sıkça başvuracağınızı düşündüğümüz bilgiler içermektedir. Hacettepe Üniversitesi Hazırlık Atlama, diğer bir adı ile Proficiency sınavınızda yardıma ihtiyaç duyduğunuz her konuda AmericanLIFE ilgili birim ve sorumlularına danışabilirsiniz.

1-)Eğitim Süreci;

Hacettepe Üniversitenin yabancı dil hazırlık eğitimi süreci zorunlu veya isteğe bağlı olduğu İngilizce programlara yerleşen öğrencilerden akademik hedefler doğrultusunda ve Avrupa Birliği Ortak Dil Ölçütleri Çerçevesi kapsamında eğitimlerini alırlar. Hazırlık eğitiminden muaf olup olmadıklarını belirlemek amacıyla, her akademik yılın başında ve akademik tarihlerde Muafiyet sınavı yapılır. Bu sınavın değerlendirmesi sonucunda başarılı olan öğrenciler bölümlerine geçiş yaparlarken başarısız olan öğrenciler hazırlık sınıflarında eğitimlere başlatılmak için Düzey belirleme sınavına alınır. Bu sınav, öğrencilerin dil düzeylerini belirlemek amacıyla yapılan sınavdır. Öğrenciler bu sınavdan aldıkları puanlara göre kendilerine uygun seviye ve sınıflarda eğitime başlatılır. Öğrencilerin dil yeterliliğini ve hazırlık programında başarılı olup olamadıklarını belirlemek amacıyla her yarıyıl sonunda Yeterlilik sınavı yapılır.

2-)Bölümlere Göre Hazırlık Atlama Sistemi

Bölümlere göre hazırlık atlama sistemi Üniversite tercihlerine göre sonuçlar açıklandığında Hacettepe Üniversitesini kazanan öğrenciler hazırlık sistemine göre üçe ayrılırlar.

1-      ING 160 (ZORUNLU)

Bilim dili veya meslek olarak yabancı dil alanlarından birini seçen öğrencilere yönelik programdır.

2-  ING 150 (ZORUNLU)

Tamamen (%100) ve kısmen (%30) İngilizce eğitim yapılan akademik programlara kayıtlı olup zorunlu İngilizce hazırlık eğitimine tabi olan öğrencilere yönelik programdır.

3-  ING 140 İSTEĞE BAĞLI YABANCI DİL HAZIRLIK EĞİTİMİ

Eğitim dili Türkçe olan programlara yerleşen ve İsteğe Bağlı Yabancı Dil Hazırlık Eğitimi almak isteyen öğrencilere yönelik programdır.

3-)Hacettepe Üniversitesi Proficiency Sınav Tarihleri

 

Hacettepe Üniversitesi proficiency sınav tarihleri 3 aşamadan oluşur.

Yaz Okulu + Ağustos ProficiencyHaziran Proficiency sınavından ortalama 40-64 arası puan alan öğrenciler belirli bir ücret karşılığında yaz okulu programlarına katılma hakkı vardır. Öğrenciler yaz okuluna derslere girerler ve Ağustos ayında yapılan sınava girmeye hak kazanırlar.
Eylül ProficiencyHazırlık programından önceki yıl başarısız olmuş veya yeni kayıt yaptıran öğrencilerin katıldığı sınavdır.
Ocak ProficiencyHazırlık programından önceki yıl başarısız olmuş veya 2. Çeyrekte en az Intermediate seviyesi tamamlamış tüm öğrencilerin hazırlık muafiyetine katıldığı sınavdır.

 

 *Eylül dönemi kurs programımız Haziran ayında başlar ve Eylül ayındaki sınavınıza kadar çalışmalarımız devam eder.

*Ocak dönemi kurs programımız Ekim ayında başlar ve Ocak ayındaki sınavınıza kadar çalışmalarımız devam eder.

 

Neden AmericanLIFE?

Sadece Hacettepe Üniversitesi öğrencilerinin katıldığı özel sınıflarda üniversitenin sınav programına ilişkin tüm detaylar, öğretim teknikleri ve uzman öğretmen kadromuz ile Ankara en iyi hazırlık atlama kursunda eğitimlerinizi alırsınız.

* Sınav içeriğinizde önemli bir yere sahip olan grammar yapılarını sistematik bir şekilde öğrenmeniz sağlanır.

* Kelime öğrenme metotlarıyla kelime hazneniz genişler. Bunun için uzman kadromuzun sizler için hazırlığı makale, haberler ve okuma parçaları ile okuma bilginizi geliştirirken aynı zamanda her hafta verilen içeriklerden kelime sınavı olursunuz.

* Paragraf sorularında, zamanı nasıl kullanmanız gerektiği ve doğru cevaba en kolay nasıl gidebileceğinizi teknik ve taktik çalışmalarla öğrenirsiniz.

* Yazma bölümünde, sınavda çıkabilecek makale örnekleri üzerinde çalışarak bu makaleleri hangi teknikle yazmanız gerektiğini öğrenirsiniz.

* Konuşma bölümünde, sınavda çıkabilecek başlıklar üzerine karşılıklı konuşma tekniklerini edinirsiniz. Öğrencilerimizin ders saatleri dışında konuşma sınıflarımızda pratik yapma imkânı bulunmaktadır. Aynı zamanda bunun için kendi öğrencilerimize tüm şubelerimizde yaşam boyu konuşma sınıflarına ücretsiz bir şekilde katılma hakkı sağlanır.

* Dinleme bölümünde, üniversitenin dinleme sınavında uyguladığı teknik göz önünde bulundurularak, bolca dinleme alıştırmaları yaparak hem dinleme beceriniz geliştirilir hem de kendinizi sınav tekniğine hazır hissedersiniz.

 

Ankara Hazırlık Atlama kurslarımızın gün, saat ve fiyat bilgileri için     

                 0312 432 00 23——0312 425 00 68

DETAYLI BİLGİ İÇİN SİZİ ARAYALIM?