Proficiency Sınavı Nedir?

sisli-proficiency-sinavi

proficiency-sinavi

İngilizce eğitim veren üniversitelerin lisans eğitimlerine başlamadan önce öğrencilerin yabancı dil düzeylerini ölçtükleri seviye belirleme sınavına denir.
İngilizce yeterlilik (proficiency) sınavını geçenler hazırlık sınıflarında İngilizce eğitimi görmeden doğrudan bölüm derslerini almaya başlarlar. Sınav geçilemediği taktirde alınan puana göre öğrencilerin seviyeleri belirlenir ve 1 sene boyunca İngilizce hazırlık eğitimi alırlar. Sene sonunda tekrar bu sınava girerler ve yeterlilik kazanmışlarsa lisans eğitimine başlayabilirler.

Her üniversite İngilizce yeterlilik (proficiency) sınav sorularını kendisi hazırladığı için sınav bölümlerinin belli bir standardı bulunmamaktadır. Ancak genel olarak bu sınav; okuma, yazma, dinleme ve konuşma bölümlerinden oluşmaktadır.

Kelime ve gramer bilgisi, okuduğunu anlama, başka bir dilde ifade yeteneklerinin derecelendirdiği yeterlilik sınavında bazı üniversiteler konuşma testi uygulamazlar. Öyle ki dinleme testini sınav kapsamından çıkaran okullar da bulunmaktadır.

Üniversitelerin yeterlilik sınavları arasında zorluk derecesinde de farklılıklar görülmektedir. Bazı üniversitelerin bölümlerinde %100 İngilizce eğitimi verilirken diğerlerinde bu oran %30 seviyesine düşmektedir. Tamamen İngilizce eğitim verilen üniversiteler öğrencilerin lisans eğitiminde zorlanmaması adına yeterlilik sınavını zor hazırlayarak baştan gerekli önlemi alırlar.

İngilizce Hazırlık Sınavları

Proficiency sınavına kayıt yaptırmak isteyen kişilerin izlemesi gereken prosedürler değişmektedir. Üniversiteler bu sınavı kendi ihtiyaçlarına göre düzenledikleri gibi sınav sürecini de kendileri yönetirler. Her üniversite sınav duyurusunu kendi internet sitesinde yapar ve öğrencilerin üniversiteye kayıt yaptırdıktan sonra bu duyuruları dikkatle takip etmeleri gerekir.
Üniversitelerin yeterlilik sınavını açıklama süreleri, sınav prosedürleri gibi değişebilir. Genellikle 2 hafta içerisinde açıklanır ve çok fazla ertelenmesi gibi bir durum söz konusu değildir.
Proficiency sınavının en büyük avantajı sene kayıplarını engellemesidir. Bu sınavda başarılı olan öğrenciler lisans eğitimlerine doğrudan başlayabilirler ve sene kaybı yaşamadan eğitim hayatlarına devam edebilirler.
Proficiency (yeterlilik) sınavının ne sıklıkla yapılacağı da üniversitelerinin kendi inisiyatiflerindedir.

Genel olarak her dönem başı 1 kere sınav düzenlenir, fakat yaz okulu düzenleyerek dönem sonunda da bu testi düzenleyen üniversiteler vardır.Her üniversite proficiency sınav puanlamalarını ve sınav bölümlerinin yüzdelik oranlarını sınav öncesinde belirler. İngilizce yeterlilik (proficiency)sınavına giren öğrenciler aynı puanlama sistemi dahilinde değerlendirilirler.

Tüm seviyelerin puanları ve muafiyet puanı üniversiteden üniversiteye değişebilir. Sınav duyurusu detaylarında bu bilgilere ulaşmak mümkündür.

Kurumumuz uzman kadrosu ; yabancı dil eğitiminin içeriğine uygun olarak özgün müfredat ve metotlar geliştirir.Böylece kısa zamanda maksimum fayda ve amaç odaklı bir program ile eğitim verir.
Uygun materyaller hazırlarız ve eğitim daha keyifli hale gelir.

Geniş ve ferah sınıflarda 8-12 öğrenci aralığında eğitim vererek ; eğitim kalitesini maksimumda tutar.
Uzman kadromuz genel merkezimiz öncülüğünde sürekli bir eğitim alır ve kendini günün şartlarına uydurarak güncel kalır.

+more club sınıfları ile tüm Türkiye de konuşma sınıfları ile destek verir.
Deneme sınavları ile ara ölçümler yapar ve gelişim alanlarını belirleriz.

DETAYLI BİLGİ İÇİN SİZİ ARAYALIM?