İngilizce Kaç Seviyeden Oluşur?

İngilizce Kaç Seviyeden Oluşur?

Genel Bakış

İngilizce Kaç Seviyeden Oluşur?

İngilizce eğitimine başlayacak olanlar sıklıkla İngilizce kaç seviyeden oluşur? sorusuna yanıt arıyor. Dünya genelinde en yaygın olarak kullanılan dil olması sebebiyle günümüzde herkes için İngilizcenin öğrenilmesi elzemdir.

Her yaştan öğrenci potansiyeline sahip olan bu dili öğrenme amacı kişiden kişiye değişir. Günümüzde kreş seviyesinden lise düzeyine kadar öğrenciler okullarda bu eğitimi zaten alıyor. Bunun dışında dışarıdan da kurslar ile eğitim takviyesi yapıyorlar.

Ama iş hayatına atılmış, yurt dışında yaşamak isteyen insanlar da İngilizce eğitimi alarak yeni bir dil öğreniyor. Bazen de yaşı ilerlemesine rağmen hobi olarak İngilizce öğrenmek isteyen kişiler olabiliyor.

İngilizceyi öğrenmek isteyenlerin ne amaçla bu dile yöneldiğini üretmek mümkündür. Burada asıl açıklık getirilmesi istenen nokta bu dilin seviyeleri ve hangi seviyede ne kadar ilerlemenin kat edildiğini tespit etmektir.

A1 Seviyesi

Beginner yani ingilizce eğitimi için temel seviyedir. Bu başlangıç seviyesinde öğrenci sıfır bilgiye sahip kabul edilir. İngilizce bilmeyen bu öğrenciler, renkler, alfabe, nesneler, objeler ve hayvanlar gibi basit unsurları öğrenir.

Dilin temel taşını oluşturan grammer bilgilerini edinir. Cümle yapısı keşfedilir. Bu seviyenin bitiminde öğrenci, basit düzeyde sohbetlere katılacak duruma gelir. Az sayıda kelime dağarcığına sahip olacağı göz önünde bulundurulmalıdır.

Gündelik hayatta kullanılabilecek basit kelimelerle gereksinimler karşılanabilir. Bu seviye için kurslarda ayrılan süre çoğunlukla iki iki buçuk aydır. Ama online olarak hızlandırılmış programlar bulmak mümkündür.

A2 Seviyesi

Elementary seviyesi olarak geçen orta altı, basit ile orta arasındaki seviyedir. Öğrenciler bir önceki seviyede gündelik hayata dair konuşmalar öğrenmeye başladığından kelime arttırma yoluna gidilir.

Öğrenci bazı basit diyalogları anlamaya başlar. Mesela yemek siparişi vermek, adres tarif edebilmek şeklinde edinimler kazanır. Kişinin İngilizce ile ilgilenme süresine ve çabasına bağlı olarak daha fazla edinim de kazanabilir. Hızlandırılmış programlarda üç hafta, esnetilmiş programlarda ise on bir haftaya kadar yayılabilir.

B1 Seviyesi

İngilizce adı pre-Intermediate olan seviyedir. Öğrenciler artık orta seviye olarak kabul edilir. Gündelik hayata dair basit diyaloglar öğrenciler için kolaylıkla yürütülebilir. Karşı tarafın konuşmaları bilinmeyen kelime olsa da basit anlamda algılanabilir. Telefon gibi iletişim araçları üzerinden anlık görüşmeler yürütmeye başlayabilirler. Hızlandırılmış programlarda üç haftaya kadar düşebilen eğitim süresi, yedi ya da sekiz haftaya ulaşabilir. Normal seyri de sekiz haftadır.

B2 Seviyesi

Ortanın üstü olarak geçen ıntermediate seviyesinde öğrenci akıcı bir İngilizceye sahip olur. Öğrenciler artık üst seviye konuşmalar hikaye, kitap ve makale okuma yeteneğine adım adım yönelebilirler.

Ayrıca kendileri de kısa süreli sunum yürütme ve profesyonel konulara dair kısa konuşmalarla fikirlerini dile getirme sürecini yürütebilecek birikime sahip olurlar. Bu seviyeyi tamamlamak için en az haftaya ihtiyaç vardır. Eğitimin normal süreci on hafta ile tamamlanır.

C1 – C2 Seviyeleri

İleri seviye ola upper-ıntermediate, düzeyindeki bir öğrenci artık gazete okuyabilir, İngilizce film ve televizyon izleyebilir.

Akademik yazışmalar ve konuşmaları yürütmek için yeterli bir seviyededir. Bunların büyük bir kısmını anlayabilir. En az dört hafta görülmesi beklenen bu seviyenin normal seyri on hafta ile sınırlı tutulur.

Son olarak en üst düze olan advanced seviyesi gelir. Bu aşamada öğrenci dilin tüm kurallarına hakimdir. Akademiden iş hayatına ve günlük hayata dair her alanda ve konuda konuşma ya da yazışma yürütebilirler.

Bir önceki seviyede olduğu gibi dört hafta ile on hafta arasında eğitim seviyesi tamamlanır. Tüm seviyeler için belirlenen süreler, eğitimin öğrenilmesi için yeterli seviyedir. Ama öğrencinin performansına bağlı olarak tabiki bu seviyeler artar ve azalır.

İngilizce Kaç Seviyeden Oluşur? Hakkında Detaylı Bilgi Alın
Platformunuzu seçin ve paylaşın.
İngilizce Kaç Seviyeden Oluşur? Hakkında Detaylı Bilgi Alın
Benzer Makaleler
Bir Yorum Yazın