IELTS SINAVI

IELTS

IELTS NEDİR

IELTS sınavının açılımı “International English Language Testing System”dır. Yani uluslararası İngilizce dili test sistemi. Diğer uluslararası dil sınavları gibi dil seviyenizi kanıtlamanıza yarar. Eğer başka bir ülkede eğitim almak, çalışmak, ya da ikamet etmek hedefiniz varsa IELTS puanına ihtiyacınız olabilir. TOEFL ile birlikte dünyanın en popüler iki İngilizce sınavından biridir. Sınavı British Council ile IDP düzenler.

KAÇ TANE IELTS SINAVI VARDIR

İki farklı IELTS sınavı bulunuyor. Bunlardan birisi genel eğitim testidir. Eğer akademik amaçlarınız yok ve göçmen olarak gidiyorsanız bu sınavı alabilirsiniz. Aksine, Akademik sınavı ise eğitim için gidecekseniz tercih edin. Akademik Test, gittiğiniz ülkede İngilizce dilini eğitim almak üzere kullanıp kullanamayacağınızı ölçer. Eğer öğrenci vizesi ile gidecek ve lisans ya da lisans üstü eğitim alacaksanız bu sınavı sizin içindir.

IELTS SINAVI BİLGİSAYARDAN MI YAPILIYOR

İki farklı IELTS sınavı var. Birisi kağıt kalem ile yapılan sınav. Diğeri ise bilgisayardan. Sınav başvurusu yaparken sınava nasıl gireceğinizi seçiyorsunuz. Oysa kağıt kalem ile yapılan sınav her sınav merkezinde uygulanmıyor. Bu yüzden başvuru öncesinde bu hususa dikkat edin.

HANGİ ÜLKELER IELTS PUANI İSTER

IELTS orijin olarak İngiliz sınavı. İngiltere, ABD, Avustralya, Yeni Zelanda, İrlanda ve Kanada bu testi kabul eden başlıca ülkeler. Aynı şekilde dünya çapında on binden fazla sayıda kurum IELTS puanını kabul ediyor. Sadece eğitim kurumları değil, devletler de bu sınava itibar ediyor. Örneğin İngiltere ve Avustralya göçmenlik başvurusunda bu sınavdan puan istiyorlar.

IELTS SINAVINA NEREDE GİRİLİR

Farklı illerdeki sınav merkezlerinde sınava girebilirsiniz. İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Antep, Manisa, Erzurum ve Karaman’da sınav merkezleri bulunuyor.

IELTS SINAV ÜCRETİ

Akademik ve genel eğitim sınav ücretleri 1.950 TL’dir. Yaşam becerileri sınavı ise 1.725 TL’dir.

IELTS SINAV TARİHLERİ

British Council ve IDP web sitelerine girerseniz pek çok gün ve saatte sınavın yapıldığını göreceksiniz. Görebileceğiniz gibi, sınava çok önceden başvurmaya gerek yok. Ama zamanlama açısından dikkat etmeniz gereken şey daha çok sınav hazırlığı. Bu konuya aşağıda değineceğiz.

IELTS SINAV BAŞVURUSU

Sınava IDP ve British Council web sitelerinden başvuru yapabilirsiniz. Sınav ücretini kart ile başvuru sırasında ödeyebilirsiniz. Tabi ki geçerli kimlik belgeniz üzerindeki bilgileri kullanmanız gereklidir.

IELTS SINAVINA KAÇ AYDA HAZIRLANILIR

Ne kadar hazırlanmanız gerektiği seviyeniz ve hedef puanınıza bağlıdır. Sınava hazırlanmaya başlamak için en azından B1 düzeyinde İngilizce bilmenizde fayda var.

IELTS SINAVININ İÇERİĞİ

Sınavda 0 ile 9 arası not alabilirsiniz. Sınav, dinleme, okuma, yazma ve konuşma becerilerinizi ölçer. Toplam skorunuz dört bölümün ortalamasıdır. Her bölüm eşit ağırlığa sahiptir. Sınav gerçek dil becerinizi ölçmek için tasarlanmıştır. Dolayısıyla İngilizceniz zaten iyiyse ILETS sizin için daha kolaydır.

DİNLEME

Dinleme bölümü toplam 40 dakika sürer. Dört bölümden oluşur. İlk iki bölüm günlük konuşmaları içerir. Sonraki iki bölümde ise akademik konuşma örnekleri vardır. Bölümlerin başında konuşmanın içeriği hakkında bilgi verilir. Burada sorulara bakabilirsiniz. Konuşmayı bir kez dinleyebilirsiniz. Daha sonra sorulara cevaplarınızı vereceksiniz.

OKUMA

Okuma bölümü üç okuma parçasından oluşur. Toplam 2.150 ile 2.750 arası kelime vardır. Parçaları okuduktan sonra soruları cevaplarsınız. Sorular çoktan seçmeli, boşluk doldurmalı gibi farklı soru tiplerinden oluşur.

YAZMA

Yazma bölümünde iki adet görev vardır. Birinci görev 20 dakika sürer. Bu süre içinde en az 150 kelimelik bir yazı yazmanız gereklidir. Size gösterilen bir görsel, bir grafik gibi bir konu hakkında yazarsınız. Bundan sonra sıra ikinci görevde. Burada 250 kelimelik bir yazıyı yazmak için 40 dakikanız vardır. Bu görevde ise bir fikri, bir tartışmayı besleyecek bir yazı yazmanız gereklidir.

KONUŞMA

Konuşma bölümü sınav değerlendiricisi ile yapılan yüz yüze konuşmadır. Üç bölüm vardır. Öncelikle ilk bölümde kişisel bilgileri içerebilen kısa bir konuşma olur. İkinci bölümde sınava giren kişiye belirli bir konu verilir. 1 dakika kadar bu konu hakkında düşünebilirsiniz. Ardından 1-2 dakika kadar süren bir anlatım yapmanız gerekir. Üçüncü bölümde ise sınav değerlendiricisi size ikinci bölümde konuştuğunuz konu hakkında sorular sorar.

IELTS SKORLARI NE DEMEKTİR

IELTS sınavından aldığınız skoru aşağıdaki tabloda genel İngilizce seviyeleriyle karşılaştırabilirsiniz. Eğer yurtdışında bir üniversiteye başvuracaksanız, skorunuzun 6,5 ile 7,5 arasında olması gerekir.

IELTS SKORU CEFR SEVİYESİ
8,5 – 9,0 C 2
7,0 – 8,0 C 1
5,5 – 6,5 B 2
4,0 – 5,0 B 1

AMERICAN LIFE DİL OKULLARINDA IELTS EĞİTİMİ

IELTS’e hazırlanmadan önce genel İngilizce seviyenizin asgari B1 seviyesine gelmesi gerektiğini söylemiştik. Bundan sonrası için ise özel bir eğitim ile B2 hatta C1 seviyesine gelen notları hedefleyebilirsiniz. Çoğunlukla 60 saatlik bir özel hazırlanma süreciyle B1 seviyesindeki bir öğrenci 6,5 puan alabilir hale gelmekte. Tabi her öğrencinin güçlü ve zayıf yanlarının farklı olduğunu unutmamak lazım. Bazı öğrenciler sadece konuşma konusunda desteğe ihtiyaç duyuyor. Oysa bazı öğrencilere ise dinleme ve yazmada yardım gerekebiliyor. Bu sebeple ILETS eğitiminde sınıf eğitimi çok verimli olmuyor. Dolayısıyla eğitime başlamadan önce öğrenci hakkında ciddi bir değerlendirme yapmak şart. Tüm becerileriniz test edilecek. Buna hazırlıklı olmanız lazım.

AMERICAN LIFE’TA KİŞİSELLEŞTİRİLMİŞ EĞİTİM

American Life Dil Okulları olarak, IELTS öğrencilerine özel ders ile hizmet veriyoruz. Eğitimin kişiselleştirilmesi performans için çok önemli. American Life’ta aday öğrenci için önce bir deneme sınavı yapıyoruz. Resmi sınavın bir benzeri olan bu sınavda ihtiyaçlar detaylı olarak ortaya çıkıyor. Daha sonra öğrenci için özel bir eğitim müfredatı hazırlanıyor. Öğrenci tüm bölümler için ayrı ayrı hazırlanıyor. Özellikle konuşma ve yazma bölümlerinde kendisini iyi ifade edebilmesi için biraz kalıp ezberliyor. Ayrıca kelime dağarcığının da gelişmesi lazım. Bunun için özel yöntemlerimiz var. İlave olarak dinleme ve okuma bölümlerinde cevapları yazarken imla hatalarının olmaması çok önemli. İmla konusunda öğrencilerin sık yaptığı hatalar üzerinde duruyoruz. Kısacası eğitimde İngilizce bilgisi belli bir seviyede olan öğrencileri adeta bir kampa alarak sınava özel olarak hazırlıyoruz.

American Life Dil Okulları IELTS konusunda çok tecrübeli. Bu sayede öğrencilerimizin % 89’u hedefledikleri puanları aldılar. Siz de bu tecrübeden faydalanmak için size en yakın şubeyi arayarak bilgi alın.

IELTS HAKKINDA SİZ SORUN
BİZ CEVAPLAYALIM

Bize Sorun
IELTS Hakkında Detaylı Bilgi Alın