TOEFL SINAVI

TOEFL

TOEFL SINAVI NEDİR?

TOEFL, anadili İngilizce olmayan kişilerin İngilizce seviyelerinin ölçüldüğü sınavlar arasında en çok bilinen ve en popüler olanıdır. Üniversiteler, liseler, hükümetler gibi pek çok kurum, eğitim, göçmenlik ve işe yerleşme gibi konularda İngilizce seviyenizi ispatlayabilmeniz için TOEFL sınav skorunuzu isterler. TOEFL sınavı dünyada binlerce kurum tarafından kabul edilmektedir.

KİMLER TOEFL SINAVINA İHTİYAÇ DUYAR?

Eğitimine yurtdışında devam etmek isteyen kişiler ve göçmenlik için İngilizce seviyesini kanıtlamak isteyenler TEOFL sınavına ihtiyaç duyabilirler. Üniversitelerde TOEFL sınavının ABD, IELTS sınavının ise İngiltere için daha uygun olduğu düşünülmekle birlikte iki ülkedeki pek çok üniversite artık her iki sınavı da kabul etmektedir. Yurtdışına yerleşmek ile ilgili hedefleri olan kişilerin TOEFL sınavına her zaman hazır olması, hatta belli periyodlarla sınava girerek skorlarını ellerinde hazır olarak tutmaları akıllıca olacaktır.

TOEFL SKORUNUZ NE İFADE EDER?

TOEFL sınavından toplamda 0 ile 120 arasında bir puan alırsınız. Aslında TOEFL sınavı, yazma, okuma, konuşma ve dinleme becerilerinizi ayrı ayrı ölçerek puanlayacaktır. Çoğu üniversite toplam puanı dikkate almakla birlikte, becerileri ayrı ayrı değerlendiren üniversiteler de bulunmaktadır. Üniversitelerin TOEFL skoru hakkındaki beklentileri farklıdır. ABD’deki üniversitelerin ortalama beklentisi 78’dir. Fakat minimum beklentisi 100 olan üniversiteler de vardır. Avustralya’nın göçmenler için talep ettiği minimum TOEFL skoru ise 79’dur. Hedeflediğiniz okulların gereksinimlerini öğrenerek hedefinizi buna göre koymak doğru olacaktır.

Toplam skorunuzun Avrupa Ortak Çerçeve seviyelerine göre değerlendirildiği tablo şu şekildedir:

TOEFL IBT SKORUNUZ CEFR SEVİYESİ
115-120 ARASI C 2
94-114 ARASI C 1
46-93 ARASI B 2
32-45 ARASI B 1
0-31 ARASI A 1

TOEFL SINAVI NEREDE YAPILIR?

TOEFL sınavına ets.org sayfasında belirtilmiş test merkezlerinden birinde ya da evinizde girebilirsiniz. ETS şirketi, sınava evlerde girilebilmesini sağlayarak sınava girecek kişilere büyük bir destek sağlamıştır, fakat aynı zamanda bunun getirdiği bazı gereklilikler ve güvenlik önlemleri de vardır. Bir dizüstü ya da masaüstü bilgisayar, lisanslı işletim sistemleri, Chrome ya da Firefox tarayıcı, kamera, mikrofon, hoparlör benzeri yazılım ve donanımınızın tam olması gerekir. Ayrıca sınava girdiğiniz ortamda yalnız olmanız, umuma açık bir yerde sınava girmemeniz, kapıların kapalı olması gerekmektedir. Sınav sırasında kameranız kapıyı da göstermelidir. Masanızın üstünde kağıt, cep telefonu, kitap bulunmamalıdır. Bunun yanında kafanızda ya da üzerinizde herhangi bir aksesuar da bulunmamalıdır.

TOEFL SINAVINA NE ZAMAN GİRMELİYİM?

TOEFL skorunuzun size gerektiği zamandan en az 2-3 ay önce sınava girmeniz tavsiye edilmektedir. Bundan yaklaşık 4 ay önce de sınava giriş için kayıt yaptırmalısınız. Yani geç kalmamak için biraz önceden planlamakta fayda var.

TOEFL ÜCRETİ NE KADARDIR?

TOEFL sınav ücretleri ülkeye göre değişmektedir. İstanbul’da gireceğiniz sınavların ücreti 157 ABD dolarıdır.

TOEFL SINAVININ BÖLÜMLERİ NELERDİR?

TOEFL sınavı, okuma, dinleme, konuşma ve yazma bölümlerinden oluşmaktadır. Okuma bölümünde yaklaşık 700 kelimeden oluşan 3-4 okuma pasajı okursunuz. Her pasaj için 10 tane soruya cevap vereceksiniz. Dinleme bölümünde ise 3-4 adet anlatım ve 2-3 adet karşılıklı konuşmadan oluşan ve her biri 3-5 dakika olan dinleme pasajlarını dinler ve 28-39 arası soruya cevap verirsiniz. Akademik konulardaki konuşma becerinizi ölçen konuşma bölümünde dört tane görev vardır. Bunların ilki serbest olarak konuştuğunuz bölümdür. Diğer üç görev ise aynı sınıfta olduğu gibi diğer becerilerinizi de ölçmeyi hedefler. Her sorudan sonra 15-30 saniye arası hazırlanma süresi verilir ve 45 saniye ile 1 dakika arası konuşmanız beklenir. Sınavdaki son bölüm ise yazma bölümüdür. Burada da iki görev vardır. Bir tanesi yine serbest yazma, diğeri de gördüğünüz ve duyduğunuz şeyleri yazdığınız entegre yazma görevi.

Tüm bölümlerden alabileceğiniz azami puan 30’dur.

TOEFL SINAVINA NASIL HAZIRLANMALIYIM?

TOEFL sınavı, İngilizcedeki gerçek becerilerinizi ölçer. Bu anlamda çok başarılı bir sınavdır. Dolayısıyla TOEFL sınavına girip iyi bir puan alabilmek için İngilizce altyapınızın iyi olması gerekmektedir. TOEFL’a hazırlanmaya başlamadan önce ilk adım mutlaka bir örnek test almak olmalıdır. TOEFL sınavındaki senaryolara göre bol bol dinleme, okuma pasajları üzerine çalışmak ve yine aynı senaryolar üzerinden yazma ve konuşma egzersizleri yapmak çok faydalı olacaktır.

TOEFL SINAVINA GİRMEK İÇİN İNGİLİZCE SEVİYEMİN NE OLMASI GEREKLİDİR?

TOEFL hedefleyen öğrencilerin genel İngilizcede asgari B1, mümkünse B2 seviyesini bitirmiş olmasını tavsiye ediyoruz. Daha sonra TOEFL’a yönelik hazırlanma yapmaya başlanabilir.

TOEFL HAKKINDA SİZ SORUN
BİZ CEVAPLAYALIM

Bize Sorun
TOEFL Hakkında Detaylı Bilgi Alın