İngilizce Öğrenmek İçin Tavsiyeler

İngilizce Öğrenmek İçin Tavsiyeler

İngilizce Öğrenmek İçin Tavsiyeler

İngilizce bilmek iyi bir kariyer için şart. Müteşebbis de olsanız, akademik kariyer de yapsanız, şirketlerde profesyonel olarak çalışmayı da hedefleseniz, sanat ya da spor gibi bir kariyer hedefiniz de olsa, artık iyi İngilizce bilmeden işiniz kolay değil. Bizim de İngilizce öğrenmek isteyenler için bazı tavsiyelerimiz var:

  1. İyi bir gerekçeye sahip olun. Herhangi bir yabancı dili öğrenmenin ilk aşamasında mutlaka sağlam bir gerekçeye sahip olmak gerekmekte. Böylece orta ya da uzun vadede motive olabilmek daha öncesinde olmadığı kadar kolay olacaktır. Kendinize yabancı bir dili öğrenmek için iyi bir amaç belirleyin. Bir dili öğrenmenin ilk adımlarında bir amaca sahip olmak motivasyonunuzu yüksek tutmanızı ve devamlılığınızı sağlayacaktır.
  2. Kendinizi buna adayın. İngilizce öğrenme konusunda sorun yaşamanın en büyük nedenlerinden bir tanesi, tüm dikkatin bu konuya verilmesi ile mümkün olacaktır. Yeni bir dil öğrenmede en sık karşılaşılan problemlerden biri yeterince odaklanamamaktır. Bu sorunu ortadan kaldırdığınız zaman başarıyı elde edebilirsiniz.
  3. Aynı amaca sahip bir partner bulun. Tek başına bir şeyi yapmak çoğu zaman insanları ciddi anlamda zorlayacaktır. Fakat bu amaca sahip bir partner olması, dilin çok daha çabuk öğrenilmesine yardımcı olacaktır. Çünkü biri zorlanınca diğeri onun yardımına koşacak ve birbirlerini bu konuda cesaretlendireceklerdir. Dil öğreniminde zorlandığınız zaman size destek olabilecek bir partnerinizin olması daha kolay öğrenmenizi sağlayacaktır. Bu nedenle dil öğreniminizde size eşlik edecek bir partner bulun.
  4. Pratik yaparak öğrenin Bir insanın yabancı dil öğrenmesini kolaylaştıran şeylerden bir tanesi de sürekli olarak pratik yapmak olacaktır. Çünkü dilin konuşulmaya başlanması sonrasında günlük hayata entegre edilmesi de kolaylaşacaktır. Yabancı dil konuşuldukça gelişmektedir. Bu şekilde öğrenmekte olduğunuz dili günlük hayatta rahatça kullanabileceksiniz.
  5. Kendi kendinize konuşun. Özellikle de sık kullanılmayan bir dil öğrenmek isteniyorsa çoğu zaman konuşulacak bir partner bulmakta zorlanabilir. Böylesi durumlarda ayna karşısında her gün düzenli şekilde pratik yapılmalıdır. Bu sayede dil ile alakalı kavramlar çok daha rahat anlaşılmış olacaktır. Özellikle sık kullanılmayan bir dil öğreniliyorsa, karşılıklı konuşabileceğiniz birisini bulmakta zorlanıyorsanız kendi kendinize pratik yapmanız gerekecektir. Bunu yapmanın en kolay yolu da ayna karşısına geçmektir.
  6. Çevrenizdekiler ile konuşun. Sürekli olarak kendi kendine konuşmak ise çözüm değil. Örneğin İspanyolca öğrenmek isteniyorsa, bulunulan şehirdeki bir İspanyol restoranına gidilerek bu dilde sipariş verilebilir. Dili kültürü ile öğrenmek daha kalıcı olacaktır. Örneğin Japonca öğrenmek isteniyorsa, şehrindeki bir Japon restoranına gidip suşi sipariş edilebilir.
  7. Güvenli bölgenizden uzaklaşın. İnsanlar genel olarak hata yapmaktan korkarlar. Fakat ne kadar korkutucu olursa olsun fark etmez, yabancı dil konusunda hata yapılmasından korkulmamalı. Çünkü her bir hata sonrasında yeni bir şey öğrenilmiş olacaktır. Hata yapmaktan korkmayın ve hatalarınızdan öğrenin. Yaptığınız her hata size yeni şeyler katacaktır.
  8. Konuşmadan önce dinleyin. Herhangi bir dil konuşulmadan önce dinlenmeli. Aslında telaffuz edilemeyecek hiçbir sözcük bulunmamaktadır. Sadece yapılması gereken şey kelimelerin telaffuzunu öğrenmek olmalı. O sözcüğün sıklıkla duyulması sonrasında nasıl telaffuz edileceği de öğrenilmiş olacaktır. Konuşma becerinizi ilerletmenin en temel yolu dinleme yapmaktır. Bir dili konuşabilmeniz için öncelikle dinleyip telaffuzunuzu geliştirip sonra pratiğe dökün.
  9. İnsanları konuşurken dinleyin. Öğrenilecek yabancı dile ait olan sinema filmleri ya da diziler orjinal dillerinde izlenebilir. Böylece konuşan kişilerin ağız yapıları incelenebilecektir. Bir süre sonrasında bu konuda yapılmakta olan pratik ile beraber o dili öğrenmek çok daha kolay bir hale gelmiş olacaktır. Öğrendiğiniz dildeki dizi ve filmleri altyazısız ve dublajsız izleyin. Böylelikle konuşan kişilerin ağız yapısı, kullandıkları mimikleri takip ederek kendinizi o dile daha kolay adapte debilirsiniz
Detaylı bilgi için arayalım?
Platformunuzu seçin ve paylaşın.
İngilizce Öğrenmek İçin Tavsiyeler Hakkında Detaylı Bilgi Alın
Benzer Makaleler
Bir Yorum Yazın