İngilizce Seviyeleri Nelerdir?

İngilizce Seviyeleri Nelerdir?

İngilizce Seviyeleri Hakkında

İngilizce seviyeleri, belirli standartlara göre belirlenmiştir. Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı (CEFR) kapsamında belirlenen İngilizce seviyeleri, bir kişinin konuşma, yazma, dinleme ve anlama kategorilerine göre hangi seviyede olduğunu gösterir. İngilizce dahil birçok yabancı dilde yeterlilik seviyesini ölçmek için uluslararası bir standart olan CEFR, iş yaşamında da sık sık kullanılır. Dünya çapında yaygın olarak kabul edilen İngilizce seviyeleri, ülkemizde ve yurt dışındaki okul eğitimlerinde de göz önünde bulundurulmaktadır.

American Life Dil Okullarının ayrıcalıklı eğitim sistemiyle siz de seviyenize uygun ingilizce dil eğitiminizi sağlayarak kişisel gelişiminize katkıda bulunabilirsiniz.

A1 İngilizce Seviyesi

A1 İngilizce seviyesi, başlangıç düzeyindeki seviyeyi belirtmek için kullanılır. A1 sınıfı, İngilizce öğrenilen temel bilgileri ve konuları kapsamaktadır. A1 seviyesi genellikle başlangıç veya beginner olarak tanımlanır. İngilizce öğrenmeye sıfırdan başlayan bir kişinin içinde bulunduğu seviye A1 seviyesi olarak bilinir. CEFR kapsamında ilk seviye olan A1 oldukça temel düzeyde bir dil eğitimi içerir.

A2 İngilizce Seviyesi

A2 İngilizce seviyesi, CEFR standartlarına göre başlangıç üzeri seviyeyi belirlemek için kullanılır. A2 İngilizce seviyesi asında orta seviye dil bilgisini de ifade etmektedir. Bu seviyede basit cümleler kurma ve günlük konuşma diyalogları ön plandadır. İkinci seviye olarak görülen A2 İngilizcesi günümüzde minimum işe alış seviyesi olarak bilinir. Ayrıca A2 seviyesi akademik eğitim almak için yeterli görülmemektedir.

B1 İngilizce Seviyesi

B1 İngilizce seviyesi, orta üstü olarak tanımlanır ve İngilizce olarak upper intermediate seviyedir. B1 İngilizce seviyesi pek çok firmanın yabancı bir ekip ile proje yönetimi veya uluslararası ticaret bölümlerinde çalışacaklar için talep edilen en düşük İngilizce seviyesidir. CEFR seviye standartlarına göre B1 İngilizce seviyesi, genel İngilizce seviyeleri arasında 3. basamak olarak tanımlanır.

B2 İngilizce Seviyesi

B2 İngilizce seviyesi, dördüncü seviye olarak tanımlanır ve ileri seviye İngilizce sınıfına girmektedir. CEFR kapsamında Advanced level olarak bilinen B2 İngilizcesi sayesinde ileri düzey konuşma ve yazma gibi iletişimsel beceriler elde edilebilir. Akademik çalışmalar için B2 seviye İngilizce eğitimi alınması gerekir. Bununla birlikte uluslararası alanda faaliyet gösteren şirketlerin satış ve ticaret operasyonlarında görev yapanlar için ortalama B2 İngilizce seviyesinde olmaları istenir.

B2.1 İngilizce Seviyesi

B2.1 İngilizce seviyesi ileri seviyenin de üzerinde bir İngilizce seviyesini işaret eder. Bu seviyede İngilizce bilen kişiler toplantı oturumunu yönetmek veya profesyonel sunum yapmak gibi işlemleri gerçekleştirebilir. İngilizcede B2.1 seviyesine ulaşan kişiler kendilerini ifade ederken gayet akıcı bir şekilde konuşur ve akıcı bir şekilde olayları aktarabilirler. Günümüzde 2.1 İngilizce seviyesi dil okullarında da standart olarak verilen en son seviye olarak karşımıza çıkar. Eğer B2.1 İngilizce seviyesindeyseniz yurt dışı üniversitelerde akademik çalışmalara katılma hakkı elde edebilirsiniz.

B2.2 İngilizce Seviyesi

B2.2 İngilizce seviyesi ileri seviye üzerindeki bir diğer sınıftır. İngilizce diline iyi şekilde hakim olan ve ana dili İngilizce olan kişilerle üst düzey konuşmalar yapabilmek için ideal bir seviyedir. Toplantılarda ve tartışmalarda özgüvenli bir şekilde söz alabilmek için B2.2 İngilizce seviyesinde olması önemlidir. Net ve ayrıntılı sunumlar yapabilmede etkili bir seviyedir.

C1 ve C2 İngilizce Seviyesi

C1 ve C2 İngilizce seviyeleri ise ileri seviyenin de üzeri olarak görülür. Bu İngilizce seviyesine ulaşan kişiler dil kontrolünü en ideal biçimde yapabilirler. Ana dili İngilizce olan kişiler kadar İngilizce konuşup yazabilmek için C1 ve C2 seviyelerinde olmak gerekir. Örnekle açıklamak gerekirse bir Türk, doğuştan itibaren konuştuğu Türkçeyi C1 seviyesinde kullanmaktadır. Dolayısıyla C seviye İngilizceye ulaşan kişiler ana dili İngilizceymiş gibi dil becerilerine sahip olabilir. İngilizce seviyeleri arasında en son noktadır.

Platformunuzu seçin ve paylaşın.
İngilizce Seviyeleri Nelerdir? Hakkında Detaylı Bilgi Alın
Benzer Makaleler
Bir Yorum Yazın