İngilizce Would Kullanımı ve Örnek Cümleler

İngilizce Would Kullanımı ve Örnek Cümleler

İngilizce Would Kullanımı ve Örnek Cümleler

İngilizce would kullanımı(would yardımcı fiili), bu dili etkili ve akıcı bir şekilde kullanabilmek için önemli bir görev üstlenmektedir. İngilizce öğrenenlerin sık sık kafa karışıklığı yaşadığı would yardımcı fiili esasında son derece basit bir kullanıma sahiptir. İngilizcede would kullanımı konusunda future tense (gelecek zaman) konusunda işlenen “will” yardımcı fiilinin geçmiş zamandaki karşılığına dikkat etmek yeterlidir. Bu yazımızda İngilizcede cümle içinde would kullanımının nasıl olduğunu görmek isteyenler için çeşitli örnek cümleler yer almaktadır.

İngilizce Would Kullanımı

İngilizcede would kip belirteci, geçmiş zamanda will kip belirtecinin yerine kullanılmaktadır. Birden fazla anlama sahip olsa da temelinde will’in geçmiş zamanı olarak tanımlanabilir. Öte yandan kibarca ifade edilen rica ve istek soru cümlelerinde de would ile başlayan cümle yapıları görülmektedir. Tüm bunlarla geçmiş alışkanlıkları anlatırken, bir konuya inanamadığımız zamanki tepkimizi verirken ve geçmişte henüz gerçekleşmemiş bir eylemden konuşma anında bahsederken would yapısı kullanılmaktadır.

İngilizce Would Kullanımı Örnekleri

İngilizcede would kullanım örnekleri farklı anlamlara göre şekillenebilir. Temel anlamda would kelimesi geçmişteki geleceği anlatmaktadır. Türkçedeki “-ecekti, acaktı” ekleri would kullanımı ile karşılanmaktadır. İngilizcede would kullanımına örnek cümlelerden bazıları şunlardır:

 • I thought I would clean the house yesterday. – Dün evi temizleyeceğimi düşünüyordum.
 • If I were beautiful, I would be a model. – Güzel olsaydım, manken olurdum.
 • I wish you wouldn’t be so stubborn. – Keşke bu kadar inatçı olmasan.
 • If only we would have a chance to prove ourselves. – Keşke kendimizi kanıtlama şansımız olsa.

Görüldüğü üzere cümlenin anlamına göre would ile kurulan cümlelerde farklı yapılar ve anlamlar çıkabilmektedir. Geçmiş zamandaki “will” dışında, kibarca bir şeyler istendiğinde veya dilek tutulduğunda da would ile cümle kurulabilmektedir.

İngilizce Would Olumlu Cümle Kurma

İngilizce would olumlu cümleler, genellikle şu yapıda ortaya çıkmaktadır. Özne, yardımcı fiil (would) ve fiil şeklindedir. Would ile kurulan cümlelerde bu yapıya dikkat edilmesi gerekir. İngilizcede would olumlu cümle örnekleri arasında şunlar yer alır:

 • He would always smile. – Her zaman gülümserdi.
 • That would be great! – Harika olur!
 • She was a good boss, but she would talk about herself all the time. – İyi bir patrondu ancak, her zaman kendi hakkında konuşurdu.

İngilizce Would Olumsuz Cümle Kurma

İngilizce would olumsuz cümleler, günlük konuşma dilinde sık sık karşılaştığımız konular arasında yer alır. Olumsuz kullanılan would yapısından sonra eylemin yalın hali (bare infinitive) getirilmelidir. Günlük yaşamla ilgili İngilizce would olumsuz cümle kalıpları şu şekilde örneklendirilebilir:

 • She told me she wouldn’t go. – Bana gitmeyeceğini söyledi.
 • I asked him to visit me, but he wouldn’t. – Beni ziyaret etmesini istedim, ama yapmadı.
 • If you had told me, I wouldn’t invite you. – Bana bunu söylemiş olsaydın, seni davet etmezdim.

İngilizce Would Soru Cümlesi Kurma

İngilizce would soru cümleleri de en çok merak edilen konular arasında yer alır. İngilizce would kullanımı farklı anlamlara göre soru biçiminde şu şekilde örnek soru cümlelerinde kullanılabilir:

 • Would you call her? – Onu arar mıydın?
 • What would you do. – Sen ne yapardın?
 • Would you mind if I sit here? – Buraya oturmamın sizin için bir sakıncası var mı acaba?
 • We are going to g oto the cinema tonight. Would you come? – Bu akşam sinemaya gideceğiz. Sen de gelir miydin?

American Life Dil Okulları Olarak sizlere vereceğimiz ayrıcalıklı dil eğitimleri ve kampanyalarımız hakkında bilgi almak için bizlere bilgilerinizi sayfamızdan bırakabilirsiniz : https://www.americanlife.com.tr/

İngilizce Would Kullanımı ve Örnek Cümleler Hakkında Detaylı Bilgi Alın
Platformunuzu seçin ve paylaşın.
İngilizce Would Kullanımı ve Örnek Cümleler Hakkında Detaylı Bilgi Alın
Benzer Makaleler
Bir Yorum Yazın