İş Dünyasında Kullanılan İngilizce Deyimler

İş Dünyasında Kullanılan İngilizce Deyimler

İş Dünyasında Kullanılan İngilizce Deyimler Hakkında

İş yerinde kullanılan İngilizce deyimler, çalışanlar ile yöneticileri arasındaki iş ilişkilerini etkilemektedir. Günümüzde iş dünyasında kullanılan İngilizce deyimler arasında en popüler olanlar şunladır:

As Soon As Possible

As Soon As Possible deyimi iş dünyasında en çok kullanılan deyimlerin başında gelir. Hatta ASAP şeklinde kısaltılmış hali ile yaygın bir şekilde kullanılan bu deyim oldukça popülerdir. İş dünyasında her projenin belirli bir bitiş süreci vardır. Türkçeye “mümkün olan en kısa sürede” şeklinde çevrilen As Soon As Possible deyimi ile projelerin acil şekilde teslim edilmesi gerektiği ifade edilebilir. Acil ve önem taşıyan her konuda ASAP kısaltması ile bu deyimi kullanmak mümkündür.

İş İngilizcesi kurslarımız ve kampanyalarımızdan yararlanmak için sayfamızı ziyaret edebilir ve iletişim bilgilerinizi bize bırakarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

İşte iş dünyasında kullanılan ingilizce deyimlerden birkaçı;

Big Picture

Big Picture deyimi, Türkçede de sık sık kullanılan deyimler arasındadır. “Büyük resmi kaçırmamak gerek” gibi bir konuşma yapıldığında Big Picture tanımı gündeme gelebilir. Bir olayın veya durumun küçük kısmını atlayıp işin geniş kapsamlı anlatımına geçildiğinde genellikle bu deyim kullanılır. Olaya kısıtlı bir açıdan değil de geniş bir perspektifle bakarak durumun tamamını ele almak gerektiğinde Big Picture deyimi sık sık kullanılmaktadır.

Get Down To Business

iş dünyasında kullanılan ingilizce deyimlerGet Down To Business deyimi son yıllarda iş dünyasında sık sık tercih edilen deyimlerden biri haline gelmiştir. Bir konu hakkında konuşurken, tartışılması asıl gereken konuyu kaçıran kişiler için Get Down To Business deyimi kullanılarak asıl konuya geri gelinmesi işaret edilebilir. Ana konuya girmek istediğinizde veya konudan çok saptığınızı fark ettiğinizde çalışanlarınıza Get Down To Business diyerek onları gündeme çağırabilirsiniz. Bu söz genellikle toplantı yöneticileri tarafından sık sık telaffuz edildiği için iş dünyasının en popüler deyimlerinden biridir.

Bottom Line

Bottom line deyimi iş dünyasında en sık kullanılan söz öbeklerinden biridir. Bir olayda önemli noktaya değinmek istediğinizde konuşurken “the bottom line is…” diyerek sadede gelebilirsiniz. Bu cümle Türkçede genellikle uzun lafın kısası olarak tercüme edilir. Aynı zamanda bottom line en sık kullanılan deyimlerden biri olarak genellikle iş ile ilgili konularda tercih edilir. Örnek cümle ile açıklamak gerekirse “The bottom line is that we need another $10,000 to complete the project.” yerinde bir örnek olacaktır.

Get The Ball Rolling

Get The Ball Rolling deyimi, Türkçede ilk bakıldığında topu yuvarlamak gibi bir anlam taşımaktadır. Bu yeni bir oyuna başlamak için ilk adımı atmak anlamına geldiği için iş dünyasında deyim olarak kullanılabilir. Çünkü çalışanlar yeni bir projeye başladıklarında ilk işleri halledebilmek için Get The Ball Rolling diyerek kendilerini motive edebilirler. Bu deyime eş anlamlı olarak zaman zaman “Kick off” deyiminin de kullanıldığı görülmektedir.

Keep Head Above Water

Keep Head Above Water deyimi Türkçede kafanı suyun üzerinde tut anlamını taşır. Zor bir durumla karşılaşan çalışanların bu durumu atlatmaları için sarf edilen bir destek sözcüğüdür. İş dünyasında finansal zorluklar sık sık yaşandığı için bu tür bataklara giren kişiler için Keep Head Above Water deyimi ile destek ifadesi verilebilir. İçinden çıkılması zor olan süreçlerin sona ermesinin ardından bu deyim yerini farklı deyimlere bırakır.

In The Loop

In The Loop deyimi, güncel bilgileri benimle paylaş demenin en kısa yoludur. Bu deyim genellikle çalışanlardan bir konu hakkında bilgi almak isteyen üst düzey yöneticiler tarafından tercih edilir. Loop, İngilizcede çember döngü anlamlarına gelse de güncel gelişmeleri takip için de tercih edilebilir. Birden fazla kişiye gönderilen bir mail zinciri içine yeni biri eklenecekse de bu deyim kullanılır. Bu bakımdan iş dünyasında kullanılan İngilizce deyimler arasında oldukça popülerdir.

Detaylı bilgi için arayalım?
Platformunuzu seçin ve paylaşın.
İş Dünyasında Kullanılan İngilizce Deyimler Hakkında Detaylı Bilgi Alın
Benzer Makaleler
Bir Yorum Yazın