Should ve Shouldn’t Detaylı Konu Anlatımı

Should ve Shouldn’t Detaylı Konu Anlatımı

Should ve Shouldn’t Detaylı Konu Anlatımı

Should ve Should’t detaylı konu anlatımı, İngilizce eğitimi alanların mutlaka üzerinde durması gereken bir konudur çünkü İngilizcede morals olarak bilinen bu konunun konuşma dilinde de önemi büyük olduğu için Should ve Shouldn’t kullanımına mutlaka dikkat edilmelidir. Konuşma dilinde en çok kullanılan kipler arasında Should ve Shouldn’t gelir. Türkçe sondan eklemeli bir dil olduğu için kendi dilimize göre –meli –malı anlamı taşıyan Should ve Shouldn’t detaylı konu anlatımı ile bu yapıları ideal biçimde kullanmayı öğrenebilirsiniz.

Should ve Shouldn’t Detaylı Konu Anlatımı – İngilizcede Should ve Shouldn’t Kavramları

Should ve Shouldn’t detaylı konu anlatımı; İngilizcede Should ve Should not ifadesi, anlam bakımından tavsiye ve öneri bildiren kelime gruplarıdır. Bu yüzden yine İngilizcede Must olarak bilinen ve zorunluluk bildiren yardımcı fiilden farklı şekilde kullanılmalıdır. Cümleye tavsiye ve öğüt anlamı katan Should genel geçer bir ifadeye sahiptir. Katı kurallar olmadan kullanılan bu ifadelerde cümleye herhangi bir zorunluluk anlamı katılmaz. En basit tabiri ile Should, cümleye “Bana kalırsa şunu yapman iyi olur” gibi bir anlam katmaktadır.

Should ve Shouldn’t Detaylı Konu Anlatımı – İngilizcede Should ile İlgili Örnek Cümleler

İngilizce Should örnek cümleler arayanlar için pek çok alternatif cümle kurulabilir. Tavsiye niteliği taşıyan Should ile kurulan basit cümle kalıplarından bazıları şunlardır:

  • You should go shopping. We run out of eggs. (Markete gitmelisin. Yumurtalarımız tükendi.)
  • I should leave here because I really get bored. (Buradan gitmeliyim çünkü gerçekten sıkıldım.)
  • My father should quit smoking because it is unhealthy. Babam sigara içmeyi bırakmalı. Çünkü bu çok sağlıksız.)

Should ve Shouldn’t Detaylı Konu Anlatımı – İngilizcede Shouldn’t ile İlgili Örnek Cümleler

İngilizcede Should not örnek cümle arayanlar da tavsiye verilmediği durumlarda bu yapı ile karşılaşmaktadır. Bir kişinin yararına olmadığı düşünülen durumlarda Should not ile yapılmaması önerilen durumlar göz önüne getirilir:

  • You shouldn’t speak to your grandmother like this. She is elder. (Anneannene o şekilde konuşmamalısın. O yaşlı.)
  • You shouldn’t speak too loud in a cinema. (Sinemada yüksek ses konuşmaman iyi olur.)
  • Your father should not yell at you just because you could not pass the exam. (Sırf sınavdan geçemedin diye baban sana bağırmak zorunda değil.)

İngilizcede Should Kuralları Nelerdir?

İngilizcede Should yardımcı fiil kuralları, doğru ve anlamlı bir şekilde cümle kurabilmek için son derece önemlidir. İngilizcede modals başlığı altında incelenen Should kullanımı konusunda dikkat edilmesi gereken bazı detaylar vardır. Örneğin Should yardımcı fiilinden sonra gelen esas fiiller çekim almamalı ve mutlaka yalın halde kullanılmalıdır. Bunun gibi İngilizcede Should kullanımıyla ilgili kurallardan bazıları şunlardır:

  • İlk etapta Should kelimesinin kullanımında olumlu veya olumsuz durumlara göre cümle dizilimine dikkat edilmelidir.
  • Zorunluluk anlamı varsa, cümle içinde Should kullanılmaması tavsiye edilir. Çünkü Should daha çok öneri verme anlamı taşır. Dolayısıyla karşıdaki kişinin yapması halinde iyi olacağı ve onun yararına olan eylemler hakkında Should kullanımı idealdir.
  • Bir yardımcı fiil rolü üstlenen Should, öncesinde özneye göre herhangi bir etki altında kalmaz. Bu yüzden öznenin kim olduğuna bağlı olarak Should değişmez.
  • Should ve Should not ile kurulacak soru cümlelerinde bu yardımcı fiiller mutlaka cümle başına getirilmelidir.

Görüldüğü üzere İngilizcede günlük yaşamda geniş bir kullanım alanına sahip olan Should, konuşma dilinde sık sık tercih edilir. Should ve olumsuzu olan Should not kavramlarının cümlenin anlamına göre en ideal biçimde kullanılması gerekir. İngilizcede Should ve Shouldn’t detaylı konu anlatımı bilgilerine ulaşarak pratik yapabilir ve bu yardımcı fiilleri kurallara uygun bir şekilde kullanabilirsiniz.

Dil eğitiminde seviyenize uygun olan basamaktan başlamak, sizlerin profesyonel iş hayatına atacağınız adımların temel taşını oluşturmaktadır.

Platformunuzu seçin ve paylaşın.
Should ve Shouldn’t Detaylı Konu Anlatımı Hakkında Detaylı Bilgi Alın
Benzer Makaleler
Bir Yorum Yazın