Almanca Öğrenmek İçin On İpucu

1- Hedeflerinize Yoğunlaşın

İnsanlar ihtiyaçlarını öğrenirler. Dil öğrenirken yapılan en büyük hatalardan birisi, dilin tümevarım metoduyla öğrenilebileceğini, ancak yıllar içinde aklı başında bir cümle kurulabileceğini düşünmek ve planı buna göre yapmaktır. Oysa bu planla yola çıkanların kısa sürede pes etmesi şaşırtıcı olmayacaktır. Dil bir iletişim aracıdır. Eğitime başladığınız günden itibaren kendinizi ifade etmeye yoğunlaşın. Kısa kalıpları ezberleyerek her aklınıza geldiğinde kullanmaya bakın. Cümlenin arkasındaki gramer kuralını çok da kurcalamayın.

2- Önceliğiniz Hale Getirin

Hayatta yeni bir konuyu öğrenmenin yolu, o konuya mümkün mertebe konsantre olmaktan geçer. Almanca eğitimine de zaman ayırmanız gerekecek. Eğer mümkünse bunun düzenli aralıklarla olmasını sağlayın. Bir gün oturup 5 saat çalışmaktansa her gün yarım saatinizi ayırmak daha sürdürülebilir olacaktır.

3- Ezberleyin

Her şey tekrar ederek gelişir. Öğrendiğiniz şeyleri devamlı tekrarlayın. Ezberlemekten kaçınmayın. Ezber, dil için doğru bir öğrenme yöntemidir. Eğer ezberlemekte zorlanıyorsanız çeşitli ezber teknikleri ile kelimeyi zihninizde bir görselle ilişkilendirdiğinizde bunun yıllar boyu zihninizden çıkmadığını göreceksiniz. Bu tekniklerle ilgili olarak çeşitli kaynaklardan bilgi alabilirsiniz. Kendi orijinal yönteminizi de icat edebilirsiniz.

4- Artikeller Başınızı Ağrıtmasın

Malum, Almanca’da her ismin bir cinsiyeti bulunuyor. Cümle içinde kullanırken isimlerin doğru artikelleriyle kullanılması gerekiyor. Kelimeleri artikelleriyle birlikte öğrenmek size bu konuda çok büyük fayda sağlayacaktır. Örneğin kahve kelimesini “kaffee” olarak değil, “der kaffee” olarak ezberleyin.

5- Ortak Kelimelerden Yardım Alın

Aslında hepimiz epey bir miktar Almanca biliyoruz. Nasıl mı? Google’a “Almanca Türkçe ortak kelimeler” yazın, karşınıza çıkacak olan listenin uzunluğuna inanamayacaksınız. Sadece bunları bilmeniz bile size bazı basit cümleleri kurduracaktır.

6- Almanca Okuyun

Bir dil öğrenmenin en büyük yardımcılarından birisi okumaktır. Tabi başlangıçta çocuk kitapları okumak zorunda kalacaksınız. Hiç gocunmayın. Alman çocuklar da böyle öğrendiler dillerini. Eğer Almanca’ya yeteri kadar emek verirseniz zaten okuduğunuz metinler zaman içinde seviye atlayacak.

7- Çeviri Yapın

Kitap çevirmekten bahsetmiyoruz. Basit cümleler çevirin. Zor cümleler kurmayın, basit kalıpları kullanın. Tekrar tekrar aynı cümleyi çevirmekten sıkılmayın. Aklınızdaki düşünceyi Almanca’ya çevirin ve karşınızda birisi varmış gibi konuşun.

8- Film Seyredin

Bol bol Almanca film ya da altyazılı video seyredin. Orada beğendiğiniz ve günlük hayatta kullanabileceğinizi düşündüğünüz cümle kalıplarını defalarca tekrar edin. Ne kadar çok tekrar ederseniz o kadar iyi öğreneceksiniz.

9- Almanca Konuşacak Kişiler Bulun

Almanca öğrenmek İngilizceye göre biraz daha zor. Çünkü Almancanızı kullanacak ortamlarda çok fazla bulunamıyorsunuz. Ama bu ortamları da yaratmak sizin elinizde. Sizin gibi Almanca öğrenmeyi kafasına takmış arkadaşlar edinin.

10- American Life Dil Okulları İzmit Şubesine Buyrun

Evet, altın ipucumuza geldik. American Life Dil Okulları İzmit şubesinde yıllardır kadrolu eğitim personelinin oluşturduğu zümreyle Almanca eğitimleri verilmektedir. Almanca sinema kulübü ve Almanca konuşma kulübü gibi aktiviteler de başlatılmıştır. American Life’te Almaca eğitimi alan öğrenciler, haftanın çeşitli günlerinde bu kulüplere katılarak dil becerilerinin farklı yönlerini geliştirebilmektedirler. Almanca’yı hayatınızın bir parçası yapmak, uzman profesyonellerden yardım almak ve haftanın neredeyse her günü konuşma kulübü, sinema kulübü gibi aktivitelerle desteklenmiş eğitimden faydalanmak için sizleri American Life Dil Okullarına bekliyoruz.

Detaylı bilgi için arayalım?