IELTS Testi

IELTS Testi

Genel Bakış

IELTS Testi

IELTS testi, British Council ve IDP tarafından düzenlenen, anadili İngilizce olan ülkelerde eğitim almak, çalışmak ya da ikamet etmek amacıyla İngilizce seviyenizi ispatlamanıza yarayan uluslararası geçerliliği olan bir testtir. Özellikle lisans ya da lisans üstü programlar için yurtdışına gidecek olan öğrencilerin girdiği en popüler sınavlardan birisidir. Dünyada binlerce eğitim kurumu IELTS skorlarına güven duymakta ve IELTS skoru olan bir öğrenciden başka bir değerlendirme istememektedir.

IELTS Hazırlığı Nasıl Olmalı?

IELTS testinden dinleme, okuma, yazma ve konuşma becerileriniz test edilir. Dolayısıyla IELTS hazırlığı yaparken tüm bu becerilere yönelik bir eğitimden geçtiğinizden emin olmalısınız. İngilizce kurslarında IELTS eğitimini iyi bir şekilde almak mümkün ancak bu konuda deneyimi ve kadrosu olan bir İngilizce kursu tercih etmek gerekiyor.

IELTS Akademik Testi

Temel olarak iki tane IELTS testi vardır. Birincisi IELTS Academic testi, diğeri de IELTS Genel Eğitim Testi. IELTS Akademik Testi, İngilizcenizin akademik alan için yeterli olup olmadığını, İngilizce dili ile akademik eğitim alıp alamayacağınızı değerlendirir. Eğer yabancı ülkeye en az lisans eğitimi için gidecek ve öğrenci vizesi alacaksanız sizin için uygun olan test akademik testtir.

IELTS Genel Eğitim Testi

IELTS Genel Eğitim Testi, günlük İngilizce dilinizi ölçer. Eğer yabancı ülkeye çalışmak ya da göçmenlik için gidiyorsanız tercih etmeniz gereken test Genel Eğitim Testi olmalıdır. Sınav öncesi eğitim almak istediğiniz İngilizce kursu bu ayrımı iyi bilmeli, iki test konusunda da tecrübeli olmalı ve sizi doğru yönlendirmelidir.

IELTS skorları sıfırdan dokuza kadardır. Yurtdışındaki üniversiteler genellikle 6,5 ile 7,5 arasındaki IELTS skorları ile öğrenci kabul ederler. IELTS 6,5 skoru, Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programındaki (CEFR) C1 başlangıcı seviyesine, 7,5 IELTS skoru ise C1 sonu seviyesine denk gelmektedir. Eğer bir İngilizce kursundan almış olduğunuz bu seviyede bir eğitim varsa bile IELTS’e özel olarak hazırlanmak çok faydalı olacaktır. Genel İngilizce kursu, sizi IELTS’e kısmen hazırlayabilir. C1 seviyesindeki bir öğrenci bir miktar takviye ile çok daha hazır olacaktır.

American LIFE Dil Okullarında IELTS eğitimi yıllardır başarıyla verilmektedir. Öğrencilerimizin IELTS sınavında hedefledikleri skora ulaşma oranı % 89’dur. Ayrıca American LIFE Dil Okullarının C1 sertifikası ABD’de çeşitli üniversitelerde IELTS ve TOEFL sınavlarının yerine kabul görmektedir. Bu üniversitelerin arasında Southwest Minnesota State University, West Virginia State University gibi devlet üniversitelerinin yanında Concordia University, Alvernia University, Virginia Wesleyan University gibi büyük eğitim kurumları yer almaktadır.

Detaylı bilgi için arayalım?
Platformunuzu seçin ve paylaşın.
IELTS Testi Hakkında Detaylı Bilgi Alın
Benzer Makaleler
Bir Yorum Yazın