Bu yazımız ANKARA YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ YABANCI DİL MUAFİYET SINAVI (YDMS) hazırlık sürecinde sizlere yardımcı olacak ve sıkça başvuracağınızı düşündüğümüz faydalı bilgiler içermektedir. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Yabancı Dil Muafiyet Sınavı diğer bir adıyla AGE sınavında yardıma ihtiyaç duyduğunuz her konuda AmericanLife  ilgili birim ve sorumlularına danışabilirsiniz.

Yabancı Dil Düzey Belirleme ve Yabancı Dil Muafiyet Sınavları

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi kayıt yaptırmış olan öğrencilerinin Temel İngilizce bilgi ve becerilerinin belirlenmesi için Yabancı Dil Düzey Belirleme Sınavı (YDDS) yapmaktadır. Bu sınavın amacı; Hazırlık sınıfı zorunlu olan programlara kayıt yaptırmış Lisan öğrencilerinin Yabancı Dil Muafiyet Sınavına (YDMS) girme hakkı elde etmeleri veya hazırlık sınıflarında hangi düzeyde eğitime başlayacaklarının belirlenmesidir. Eğitim dili Türkçe olan öğrencilerin zorunlu İngilizce derslerinden (İNG101/102/103/104) muaf olmaları için bu sınava (YDDS) girmeleri gerekmektedir.

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nde hazırlık programını bitirmek için öğrencilerin Yabancı Dil Muafiyet Sınavlarına girmeleri gerekmektedir. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nde Yabancı Dil Muafiyet Sınavı Ocak, Haziran, Ağustos ve Eylül aylarında yapılmaktadır. Eylül ayındaki Yabancı Dil Muafiyet Sınavına girebilecek öğrenciler; üniversiteye yeni kayıt yaptırmış ve YDDS den 59,5 ve üstü not alan öğrenciler,  hazırlık programını ilk senesinde tamamlayamamış ve ikinci senesinde tekrar sınava girecek öğrenciler ve lisansüstü program öğrencileri YDMS’ye  girebilmektedir.

Yabancı Dil Muafiyet Sınavı diğer bir adıyla AGE’den 100 üzerinden 69,5 ve üzeri not alan öğrenciler başarılı sayılmaktadır. Eğer bir öğrenci 79,5-89 arası bir not alırsa okuyacakları bölümlerde verilecek olan zorunlu İngilizce dersi (ENG101) dersinden muaf olmaktadır. 89,5 ve üzerinde bir not alan öğrenciler  ENG101 ve ENG102 derslerinden muaf olmaktadır.

YDMS puanlama skalası şu şekildedir;

 • Listening  (Dinleme) = 25
 • Reading (Okuma) = 25
 • Writing  (Yazma) = 25

Speaking  (Konuşma) = 25 üzerinden değerlendirilmektedir.

ANKARA YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ YDMS TARİHLERİ

OCAK YDMS

Ocak YDMS sınavına B ve üzerindeki kurları 80 ortalama ile tamamlayan hazırlıkta 1. Dönemleri olan öğrenciler ve hazırlıkta 2.seneleri olan ve  B+ kurunu tamamlamış blended öğrencileri katılmaktadır. Ocak YDMS den muaf olan olan öğrenciler 2.dönem bölümlerinde derslere başlayabilmektedir.

HAZİRAN YDMS

Haziran YDMS 1 yıl boyunca hazırlık programında eğitim almış olan ve en az B+ kurunu tamamlamış öğrencilerin girebildikleri sınavdır. Haziran YDMS’ye hazırlık programlarında ikinci senesi olan blended olarak tabir edilen öğrenciler için en az B kurunu tamamlama koşulu vardır.

 

AĞUSTOS YDMS

Ağustos YDMS’ye haziran muafiyet sınavından muaf olamamış öğrenciler ve Haziran YDMS ‘ye giremeyen öğrencilerin hepsi girebilmektedir. Öğrenciler en az A+ kurunu tamamlamış olmak zorundadır. Eğer haziran YDMS’ye devamsızlık sorunlarından dolayı giremeyen öğrenciler, Ağustos YDMS’ye devamsızlık bakılmaksızın girebilmektedir.

 

EYLÜL YDMS

Eylül Muafiyet Sınavına Haziran ve Ağustos sınavlarından muaf olamamış hazırlık öğrencilerinin tamamı katılmaktadır. Eylül muafiyet sınavına ayrıca üniversiteye yeni kayıt yaptırmış olan öğrenciler YDDS sınavından 59,5 ve üzeri not alan öğrenciler de katılabilmektedir. Eğer bir öğrenci hazırlık sınıfında 2.senesindeyse  Eylül YDMS o öğrencinin son sınavı olmaktadır. Yıldırım Beyazıt Üniversi’nde hazırlık programı en fazla 2 sene okunabilmektedir.

 • Ocak dönemi kurs programımız Ekim ayında başlar ve Ocak ayındaki sınavınıza kadar devam eder.
 • Haziran dönemi kurs programımız Mart ayında başlar ve Haziran ayındaki sınavınıza kadar devam eder.
 • Ağustos dönemi kurs programımız Haziran ayının sonunda başlar ve hızlandırılmış bir şekilde  Ağustos  ayındaki sınavınıza kadar devam eder.
 • Eylül dönemi kurs programımız Haziran ayında başlar ve Eylül ayındaki sınavınıza kadar devam eder.

Neden AmericanLife?

Sadece Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi öğrencilerinin katıldığı özel sınıflarda üniversitenin sınav programına ilişkin tüm detaylar, öğretim teknikleri ve uzman öğretmen kadromuz ile Ankara’daki en iyi hazırlık atlama kursunda eğitimlerinizi alırsınız.

 

 • Sınav içeriğinizde önemli bir yere sahip olan grammer yapılarını sistematik bir şekilde öğrenmeniz sağlanır.
 • Kelime öğrenme metotlarıyla kelime hazneniz genişler. Bunun için uzman kadromuzun sizler için hazırlığı makale, haberler ve okuma parçaları ile okuma bilginizi geliştirirken aynı zamanda her hafta verilen içeriklerden kelime sınavı olursunuz.
 •  Paragraf sorularında, zamanı nasıl kullanmanız gerektiği ve doğru cevaba en kolay nasıl gidebileceğinizi teknik ve taktik çalışmalarla öğrenirsiniz.
 • Yazma bölümünde, sınavda çıkabilecek makale örnekleri üzerinde çalışarak bu makaleleri hangi teknikle yazmanız gerektiğini öğrenirsiniz.
 • Konuşma bölümünde, sınavda çıkabilecek başlıklar üzerine karşılıklı konuşma tekniklerini edinirsiniz. Öğrencilerimizin ders saatleri dışında konuşma sınıflarımızda pratik yapma imkânı bulunmaktadır. Aynı zamanda bunun için kendi öğrencilerimize tüm şubelerimizde yaşam boyu konuşma sınıflarına ücretsiz bir şekilde katılma hakkı sağlanır.
 • Dinleme bölümünde, üniversitenin dinleme sınavında uyguladığı teknik göz önünde bulundurularak, bolca dinleme alıştırmaları yaparak hem dinleme beceriniz geliştirilir hem de kendinizi sınav tekniğine hazır hissedersiniz.

 

Ankara Hazırlık Atlama kurslarımızın gün, saat ve fiyat bilgileri için

0312 432 00 23——0312 425 00 68