TOEFL Testi

TOEFL Testi

TOEFL Testi

TOEFL, ana dili İngilizce olmayan kişilerin genellikle akademik amaçlarla İngilizce dil becerilerini ölçmek için standartlaştırılmış bir testtir. Dünya çapında pek çok eğitim kurumu ve işletme tarafından dil yeterliliği ispatı olarak kabul edilmekte olan TOEFL, IELTS sınavı ile birlikte dünyadaki iki büyük İngilizce dil sınavından biridir. Dünyada on bir binden fazla kurum TOEFL skorunu kabul etmektedir. TOEFL testine hazırlanmak için farklı yöntemler vardır. İyi bir İngilizce bilgisine sahip olunsa da hemen hemen diğer bütün sınavlarda olduğu gibi TOEFL’a ayrıca hazırlanmak sınav performansını doğrudan etkilemektedir. Bu sebeple bu konuda yetişmiş kadrosu bulunan bir İngilizce kursu sınava hazırlık için doğru adrestir.

TOEFL Testi Özellikleri

TOEFL, yaklaşık dört saat süren bir testtir. Dört bölümden oluşur. Okuma bölümünde akademik konular hakkında üç ya da dört okuma pasajı vardır. Her pasaj yaklaşık 700 kelime uzunluğundadır ve her pasaj hakkında 10 tane soru vardır. Yani okuma bölümünde öğrencinin otuz kırk arası soru çözmesi beklenir. Bu sorular, temel olarak kelime bilgisi ve okuduğunu anlama becerisi gibi iki hususu ölçmeyi amaçlar.

TOEFL Testi – Dinleme

Dinleme bölümünde iki farklı bölüm vardır. Birincisinde iki konuşanın olduğu, her biri iki üç dakika uzunluğunda iki ya da üç sohbet bulunur. Bu sohbetlerin her biri hakkında beşer soru vardır. Diğer bölümde ise her biri yaklaşık beş dakika uzunluğunda ders anlatımı bulunmaktadır. Üç ya da dört ders anlatımı bulunur ve her ders için altı tane soru vardır. Not almak serbesttir. Her konuşma ve ders bölümü yalnızca bir kez dinlenebilir. Test katılımcıları dinlerken not alabilir ve sorulara cevap verirken notlarına başvurabilirler. Dinleme soruları, temel dinleme becerilerini ölçer.

TOEFL Testi – Konuşma

Üçüncü bölüm konuşma bölümüdür. Konuşma bölümünde, akademik ortamlardaki konuşma beceriniz test edilir. Akademik ortamda ya da derslik dışındaki ortamlarda karşınıza çıkabilecek gerçek senaryolarla ilgili dört görevden oluşur. Birinci soru bağımsız konuşma görevidir. Tamamen kendi fikir ve tecrübeleriniz hakkında konuşmanız beklenir. İki, üç ve dördüncü görevler ise entegre konuşma görevi olarak adlandırılırlar çünkü burada aynı okulda olduğu gibi konuşma becerinizi okuma ve dinleme becerilerinizle birleştirmeniz beklenir. Entegre görevlerde öğrencinin not alması serbesttir. Her cevaptan önce öğrenciye yaklaşık otuz saniyelik bir düşünme süresi verilir ve cevabın kırk beş saniye ile bir dakika arasında olması istenir. Konuşma bölümünde sesiniz kaydedilir ve hem yapay zekâ hem de gerçek kişiler tarafından dinlenerek değerlendirilir. Konuşma bölümü toplamda on yedi dakikada tamamlanır.

TOEFL Testi – Yazma

Yazma bölümü, öğrencinin akademik bir ortamda yazı yazma yeteneğini ve fikirlerini doğru bir şekilde derleyerek ifade etme becerisini ölçer. İki farklı görevden oluşur. Entegre yazma görevi ve bağımsız yazma görevi. Entegre görevde, öğrenci, akademik bir konuyla ilgili bir yazı okur ve sonrasında bu konuyla ilgili bir konuşma dinler. Öğrenci bunun ardından okuduğu ve dinlediği konu hakkında bir yazı yazar. Bağımsız görevde, öğrenci, bir konudaki kendi fikir ve tecrübelerini içeren bir yazı yazar. Öğrencinin yazma bölümünü tamamlaması için elli dakikası vardır. Yazı, yine yapay zeka ve gerçek insanlar tarafından değerlendirilir.

TOEFL, sınav neticesinde öğrenciye 0 ile 120 arasında bir puan verir. Öğrencinin her bölüm için alabileceği toplam not 30’dur. Her bölüm yani her beceri ayrı ayrı değerlendirildiği gibi bölümlerde alınan notların toplamı genel TOEFL skorunu verir.

TOEFL, gerçek İngilizce becerisini ölçmeye en yakın İngilizce testlerinin başında gelmektedir. Başlangıçta söylediğimiz gibi İngilizceye hâkim olmanın yanında bir hazırlık dönemi geçirilmesi de çok önemlidir. Özellikle konuşma ve yazma bölümleri için tecrübeli bir eğitmenden destek almak öğrencilerin performansını yakından etkilemektedir. Her İngilizce kursu ve öğretmeni TOEFL eğitimi veremez. American Life Dil Okulları, TOEFL konusunda uzman kadrolu eğitmenleriyle hizmet vermektedir. Sınavlardaki öğrencilerin hedefledikleri puana ulaşma başarı oranımız % 90’ın üzerindedir. TOEFL sınavına hazırlanma konusunda bilgi almak için bilgi edinme formumuzu doldurabilirsiniz.

Detaylı bilgi için arayalım?
Platformunuzu seçin ve paylaşın.
TOEFL Testi Hakkında Detaylı Bilgi Alın
Benzer Makaleler
Bir Yorum Yazın
 1. TOEFL Testi 1
  selim süren 2 Mayıs 2021 at 14:29

  Testteki en zor bölümler konuşma ve yazma sanırım. İki kez TOEFLa girdim, en çok zorlandığım bölümler bunlar oldu.

 2. TOEFL Testi 2
  Cem Ersoy 29 Nisan 2021 at 18:00

  Toefl eğitimi için yüz yüze eğitimleriniz var mı

  • TOEFL Testi 3
   American LIFE 29 Nisan 2021 at 21:33

   Merhaba Cem Ersoy,
   TOEFL eğitimi için yüz yüze ve online eğitimlerimiz bulunmaktadır. Size en yakın American LIFE Şubemizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Comments are closed.