Yabancı Dil Öğrenmenin Önemi

Yabancı Dil Öğrenmenin Önemi

Yabancı Dil Öğrenmenin Önemi Hakkında

Yabancı dil öğrenmenin önemi günümüzde iş hayatına da giren önceliklerle belirginleşmiştir. İş hayatında yabancı ortaklıklar ve buna bağlı dil öğrenmenin gerekliliği en az bir dil öğrenmeyi neredeyse zorunlu kılmıştır. İşverenler özgeçmişlerinde en az bir dil bilen personel alımında bulunmak isterler. Özellikle yabancı ortaklığı bulunan şirketler çalışanlarından en az bir yabancı dil istemektedirler. Resmi yazışmalar ve toplantılarda global dil olan İngilizce kullanılmaktadır.

Zorunluluk halinin dışında bir dil biliyor olmak yeni bir işe girerken de beklentilerin daha yüksek olmasını sağlar. Artı olarak öğrenilen her dil özellikle iş hayatında istihdamı kolaylaştırmaktadır. Bazı kurumlar özellikle İngilizce dışında başka bir dil daha isterler. Bunun sebebi bağlantılı olduğu şirketlerin dilini biliyor olmanın kazandıracağı artılardır. Kişisel olarak diğer çalışanlardan bir artısının olması kişiyi maddi olarak da olumlu şekilde etkiler.

Yabancı Dil Biliyor Olmanın Kişisel Katkıları

Yabancı ülkelere seyahate çıkmanın beraberinde getirdiği dil öğrenme isteği doğmuştur. Seyahat etmek istediğimiz ülkenin dilini bilmek bizi bir adım öne çıkartır. Eğer gittiğimiz ülkenin dilini bilirsek daha kısa zamanda sosyalleşebilir ve daha kısa sürede kültüre adapte olabiliriz. Bununla birlikte kendimizi daha rahat hisseder ve özgüvenli oluruz. Kalabalık gruplardan kaçmak yerine içlerine girerek sosyalleşebiliriz. Bu durum da özgüvenin artmasına yol açar.

Yeni bir dil öğrenmek beyin için egzersiz sayılabilecek durumlardan biridir. Bir dil öğrenirken hafızanız gelişir. Ayrıca beyniniz otomatik olarak çeviri yapacağı için beynin çok yönlü çalışmasını sağlar ve yeteneklerinizin gelişimine katkıda bulunur. Hatta bir dili öğrendikten sonra ikincisini öğrenmek daha kolay olacağından ikinci bir dil öğrenmek yerinde bir hareket olur. Küçük yaşlardan beri okullarda genellikle İngilizce eğitimi verilmektedir. Alt yapımızı düzgün oluşturduğumuzda ve iyi eğitim veren kuruluşları tercih ettiğimizde dillerin kolayca öğrenildiğini fark edeceksiniz.

Yabancı Dil Öğrenmenin Psikolojik Katkıları

Bir ülkenin yabancı dilini bildiğinizde o ülkenin insanlarını daha rahat anlarsınız. Bu durum stres seviyenizin en aza düşmesini sağlar. Çünkü özellikle yurt dışına çıkıldığında en büyük sorun birbirini anlamamak olarak tabir edilebilinir. Bir şey sormak istediğinizde soramamak veya verilen cevabı anlamamak stres seviyesini arttırır. Ayrıca farklı kültürler tanımış olacağınız için de yeni bir dil öğrenmek ufkunuzun genişlemesine yol açar. Aynı zamanda yeni bir dil öğrenirken kullanılan kelimeler sayesinde anadiliniz de otomatik olarak gelişecektir.

Diğer kültürleri keşfetmenizin yanında yeni bir dil öğrendiğinizde aynı anda birçok iş yapabilir hale de gelirsiniz. Çünkü artık beyniniz çok yönlü çalışmaya başlar. Birçok şeyi aynı anda düşünebilir veya yapabilirsiniz. Aynı zamanda hafızanız da güçlenir. Beyin sürekli aktif halde çalıştığı için demans gibi önlenemez hastalıklara yakalanma oranı da düşer. Bununla birlikte ikinci bir dil bilen insanların dikkat dağılması gibi problemlerinin olmadığı gözlemlenmiştir. Bir konuya konsantre olmaları fazla zamanlarını almaz. Konsantre olduktan sonra da dikkatlerinin dağılması oldukça zordur.

Yabancı Dilin Sosyalleşmeye Etkileri

Bir dili öğrenmek istemenin onlarca sebebi olabilir. İş için yabancı dil öğrenmek isteyebilirsiniz veya seyahat için öğrenmek isteyebilirsiniz. Ya da arkadaşlık etmek istediğiniz kişiyi anlamak için dilini öğrenmek isteyebilirsiniz. Eğer durum böyleyse işiniz daha kolay olacaktır. Çünkü karşınızdaki kişi de sizin dilinizi öğrenmek ve ortak bir noktada buluşmak isteyecektir. Sürekli pratik yaparak daha kısa zamanda akılda kalıcı bir öğrenim süreci geçirmiş olursunuz.

Yabancı dil bilen insanların daha özgüvenli oldukları sonucuna varılmıştır. Bu da sosyalleşme sürecinde olumlu özelliklerin başında gelir. Yabancı dil öğrenen bireylerin kendine güvenleri arttığı gibi kişisel farkındalıkları da artmaktadır. Böylelikle bireyler kendilerini daha iyi ifade edebilir hale gelmektedir. Dolayısıyla iletişim kurarken kendinizi iyi bir şekilde ifade edeceğiniz için yaşanması muhtemel sorunların çoğu ortadan kalkmış olur.

En Fazla Kaç Tane Yabancı Dil Öğrenebilirsiniz?

Öncelikle eğitim sistemlerinde verilen eğitim sayesinde İngilizceye aşina bir şekilde hayata başlıyoruz. Bu durum bizim hayata bir adım önde başlamamızı sağlıyor. İngilizce dışında verilen eğitimler arasında isteğe bağlı olarak Almanca gelmektedir. İlkokulda olmasa bile lise seviyesinde bu iki dilden birini seçebilme özgürlüğüne sahibiz. Dolayısıyla bu iki dili geliştirmek istediğimizde çok da zorlanmayız. Fakat bir dili öğrendikten sonra diğer dilleri öğrenmek daha kolay olacaktır. Bu nedenle ilk dili öğrenmekte zorlansanız da pes etmemelisiniz. Yapacağınız pratik ve tekrarlarla birlikte dile kolayca adapte olduğunuzu göreceksiniz.

İlk adım olarak İngilizceyi öğrenen bir birey daha sonrasında Almanca öğrenmek isteyebilir. Zaten çoğunlukla tercih edilen diller arasında İngilizce ve Almanca gelmektedir. Bu iki dili takiben Çince ve Japonca gelmektedir. Bu iki dil de oldukça öğrenilmek istenen fakat zor diller arasındadır. Dil öğrenmek için belli bir sayı yoktur. Çünkü ne kadar dil öğrenirseniz bir sonraki öğrenmeniz daha hızlı ve kolay olur. Bunun için yapılması gerekense eğitimleri iyi seviyede öğretebilen bir kurumdan iyi bir eğitim almaktır.

Detaylı bilgi için arayalım?
Platformunuzu seçin ve paylaşın.
Yabancı Dil Öğrenmenin Önemi Hakkında Detaylı Bilgi Alın
Benzer Makaleler
Bir Yorum Yazın